top of page

הסדנה לפיתוח דמויות

מטרות הסדנה

הסדנה הינה עיונית ומעשית, ומטרתה להעניק למשתתפים בה ערכים וכלים משמעותיים לכתיבת תסריט מקורי. עיקרם:

*לפתח, לעצב ולבנות דמויות אמינות, מורכבות ובעלות עומק

*לפתח יצירתיות וחשיבה יצירתית.

*לאמץ תהליכי חשיבה ביקורתית.

*לשפר את יכולת ההתבוננות הפנימית

*לרכוש מיומנות בפיתוח רעיון לכדי תסריט או סיפור כתוב

הסדנה מתאימה לתסריטאים, במאים, מחזאים, עורכי תסריט, שחקנים, מפיקים, מלהקים, סופרים, ושוחרי כתיבה.

עקרונות בניית הסדנה (ליתר פירוט יש להיכנס לסקציית מערכי שיעור)

חלק ראשון – חשיבה יצירתית

כל סרט שמוקרן בקולנוע, מתחיל כמסע בדמיון . לתסריטאי 'עלה' רעיון, וכדי להפוך  את הרעיון לסיפור, הוא היה צריך לברוא עולם חדש. עולם חדש ניתן לברוא כשהדמיון של התסריטאי חופשי, ועל מנת שהוא יהיה חופשי באמת, הוא צריך לפעול ולהתקיים בתוך מסגרת של כללים. משתתפי הסדנא יתנסו במבחר תרגילים מעשיים לשיפור יצירתיות, מקוריות, ותודעה יצירתית. חשוב לציין כי יצירתיות מעודדת ומשפרת ערך עצמי ודימוי עצמי.

חלק שני - כיצד דמויות חושבות

על מנת להיכנס לראש של דמות, עלינו להכיר את הדמויות שלנו בדומה לאופן שבו פסיכולוג מכיר את מטופליו. עיצוב דמויות בצורה מעמיקה, יאפשר לבצע את פעולותיהן הטבעיות של הדמויות בהתאם לאישיותן, כך שהשימוש במידע נרחב אודות הדמויות, יהפוך כל סצנה בתסריט לרגע אמיתי.

נתמקד בשישה שלבים:

  1. ניתוח דמויות קיימות מתוך סרטים, בלוגים, שירים, כתבות עיתונות, סיפורים קצרים, הודעות מייל, מכתבים. המשתתפים יתנסו בלימוד דרכים להכנת תחקיר ביוגרפי מקיף על דמות.

  2. פירוט קווי מתאר חיצוניים של דמות בדויה – תכונות אופי, תדמית חיצונית ומאפיינים חיצוניים (מין, גובה, משקל, מראה, מוצא), אפיון חברתי, עיסוק, תחומי עניין, לימודים, מצב כלכלי, מגורים, השכלה, אמונה דתית, שייכות פוליטית, מגורים, תוך שימת דגש על הרחקה (חיונית) של הדמות הבדויה מהדמות של הכותב.

  3. רקע פסיכולוגי של דמות בדויה – בניית זהות אישית. שאיפות ומימושן. רצונות, דחפים,  צרכים וחסכים. עקרונות, ערכים ומוסר. חולשות ופגמים אישיותיים. אמונה עצמית. ילדות. התמודדות במצבי לחץ. תפיסת עולם, אינטראקציה של הדמות מול זרים, מול משפחה, מול חברים, מול מעסיקים ומועסקים. השקפה פוליטית, השקפה חברתית. כעסים. דיאלוג פנימי. פחדים וחרדות. דיכאון. הפרעות אישיות. סתירות פנימיות. שכנוע עצמי. ריצוי. מורכבות. מניעים. לחץ חברתי. דימוי גוף. דימוי עצמי. הערכה עצמית. ביטחון עצמי. חיי מין. משברים (מחלות, גירושין, מוות, מלחמות, כישלונות, אסונות). התמכרויות ודחפים כפייתיים. שקרים.

  4. הרעיון הסיפורי ותפקיד הדמות הראשית בסיפור - תמצית הסיפור במשפט, מטרת העל של הדמות, הקירבה בין הדמות הראשית לשאר הדמויות, והיחסים ביניהן.

  5. תרגילים להפעלת דמות - משחקי תפקידים, תרגול וניתוח מצבים שונים בחיי הדמות (למשל: מול נציג מכירות, מול בן/בת זוג חשדן/נית וקנאי/ת, מול חבר נצלן, מול הורה, מול דמות אחרת שיש לדמות הראשית יחסים לא פתורים איתה) המסייעים לאפיון דפוסי התנהגות של דמות, לרבות חולשות אנושיות וביטחון עצמי.

  6. עיצוב סגנון דיבור - כתיבת דיאלוגים לכל דמות ובחינת השוני בסגנון הדיבור של כל דמות, הוספת מעצבי סגנון: סלנג, הומור, רגש, סאב-טקסט.

חלק שלישי – פרויקטים אישיים

לאחר שעיצוב הדמויות ועולמן הושלם, משתתפי הסדנא מתבקשים לכתוב תסריט קצר (5-8 דקות) שבמרכזו הדמות, על פי עקרונות כתיבת תסריט (משתתפים שכבר גיבשו רעיון סיפורי, יתמקדו בבחירת מבנה הסיפור). התסריטים יוצגו בפני חברי הקבוצה, אשר ינתחו אותם על סמך הניסיון שצברו, כולל בסדנה.

מבנה הסדנה ומחיר

 

מסגרת הסדנה: 8 מפגשים שבועיים (משך כל מפגש שעתיים), ובנוסף פגישה אישית אחת במהלך הסדנה.

מחיר: 2,380 ש"ח (חברי איגוד התסריטאים זכאים ל-15% הנחה)

* ניתן לשלם עד 5 תשלומים שווים ללא ריבית באמצעות אפליקציית PAY (של בנק לאומי)

פתיחת הסדנה הקרובה: יום א', ה-6 בספטמבר 2020, 17:00 עד 19:00. ההרשמה תיסגר ב-25 באוגוסט. 

 

הסדנה מוגבלת ל-8 משתתפים, רצוי להקדים להירשם.

ba100rosh@gmail.com      כל הזכויות שמורות © מהראש למסך – סדנאות פיתוח תסריטים

bottom of page